Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składają się maty ekstensywne?

Z jakich elementów składają się maty ekstensywne?

Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie mat ekstensywnych w swoich domach czy budynkach, aby stworzyć tzw. zielone dachy. Te innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, redukcji hałasu oraz zwiększenia bioróżnorodności w miejskiej przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, z jakich elementów składają się maty ekstensywne i jakie są ich zalety.

Warstwa drenażowa i retencyjna

Pierwszym kluczowym elementem mat ekstensywnych jest warstwa drenażowa i retencyjna, która odpowiada za odpowiednie odprowadzenie wody opadowej oraz magazynowanie jej nadmiaru. Wykonana jest zwykle z materiałów o dużej porowatości, takich jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy specjalne płyty drenażowe. Dzięki temu zapewnia ona zarówno efektywny drenaż, jak i utrzymanie wilgotności niezbędnej dla roślin na dachu.

Substrat roślinny

Kolejnym istotnym składnikiem mat ekstensywnych jest substrat roślinny – mieszanka gleby, torfu, kory i innych materiałów organicznych, która stanowi podłoże dla roślin uprawianych na zielonym dachu. Substrat powinien być lekki, przepuszczalny i bogaty w składniki odżywcze, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Jego grubość zależy od rodzaju roślinności, jaką chcemy wprowadzić na dach – w przypadku trawników i roślin niskopiennej wystarczy 10–15 cm, natomiast dla krzewów i drzew potrzebna jest warstwa o grubości 20–30 cm.

Roślinność

Ostatnim, ale równie ważnym elementem mat ekstensywnych jest roślinność, która tworzy zielony dach. Wybór odpowiednich gatunków roślin jest kluczowy dla sukcesu tego rozwiązania – powinny być one odporne na suszę, mróz i wiatr, a także wymagać niewielkiej ilości pielęgnacji. Najczęściej stosowanymi roślinami na zielonych dachach są mchy, byliny, trawy ozdobne oraz niskopienne krzewy. W Polsce popularne są również dachy z siedzem – specjalną mieszanką roślin charakterystyczną dla tego regionu, która sprzyja bioróżnorodności i przyciąga owady oraz ptaki.

Maty ekstensywne to innowacyjne rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy jakości życia w miastach oraz wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i roślinności, zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia bioróżnorodności i redukcji negatywnego wpływu człowieka na otoczenie.