Artykuł sponsorowany

Wskazania i przebieg operacji tarczycy

Wskazania i przebieg operacji tarczycy

Operacje tarczycy są coraz częściej wykonywane w Polsce, zarówno ze względu na wzrost zachorowań na choroby tarczycy, jak i postęp w technikach chirurgicznych. Wskazania do operacji mogą być różne, a przebieg zabiegu zależy od rodzaju schorzenia oraz stanu pacjenta. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby lepiej zrozumieć, kiedy operacja tarczycy jest konieczna i jak przebiega ten proces.

Wskazania do operacji tarczycy

Wskazania do operacji tarczycy można podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza to guzy tarczycy, które mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. W przypadku guzów łagodnych często decyzja o operacji podejmowana jest ze względu na ich wielkość lub szybki wzrost, co może powodować ucisk na sąsiednie struktury anatomiczne. Guzy złośliwe wymagają natomiast usunięcia całej tarczycy (tzw. tyreoidektomia całkowita) w celu zmniejszenia ryzyka przerzutów. Druga grupa wskazań to choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Gravesa-Basedowa czy Hashimoto. Operacja tarczycy we Wrocławiu może być konieczna w przypadku niewłaściwej reakcji na leczenie farmakologiczne lub wystąpienia powikłań. Trzecia grupa to wole tarczycy, czyli powiększenie gruczołu, które może powodować ucisk na sąsiednie struktury, zaburzenia połykania czy duszności.

Przygotowanie do operacji

Przed operacją tarczycy pacjent musi przejść szereg badań diagnostycznych, mających na celu ocenę stanu tarczycy oraz wykluczenie innych schorzeń. Należy wykonać badanie ultrasonograficzne, które pozwoli na ocenę wielkości guza czy wola oraz jego umiejscowienia. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie biopsji cienkoigłowej, która pozwoli na ustalenie charakteru guza (łagodny czy złośliwy). Przed operacją pacjent musi również przejść konsultacje z anestezjologiem oraz chirurgiem, którzy omówią z nim szczegóły zabiegu oraz ewentualne ryzyko i powikłania.

Przebieg operacji

Operacja tarczycy najczęściej wykonywana jest metodą klasyczną, polegającą na nacięciu skóry na szyi i usunięciu części lub całej tarczycy. W zależności od wskazań, może być to hemityreoidektomia (usunięcie jednego płata tarczycy), tyreoidektomia subtotalna (usunięcie większości tarczycy) lub tyreoidektomia całkowita. W przypadku guzów złośliwych często konieczne jest również usunięcie węzłów chłonnych. Operacja trwa zazwyczaj 2–3 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.