Artykuł sponsorowany

Top 5 krzewów idealnych do wzrostu na słonecznych stanowiskach w ogrodzie

Top 5 krzewów idealnych do wzrostu na słonecznych stanowiskach w ogrodzie

Czy masz słoneczne stanowisko w ogrodzie i zastanawiasz się, jakie krzewy będą tam najlepiej rosły? Dobór odpowiednich roślin jest kluczowy, aby stworzyć piękny i harmonijny ogród. Oto pięć krzewów, które idealnie sprawdzą się na nasłonecznionych miejscach w polskich ogrodach.

Odpowiednie krzewy do słonecznych miejsc

Pierwszym krzewem, który doskonale radzi sobie na słonecznych stanowiskach, jest róża (Rosa). Róże są nie tylko piękne, ale także wyjątkowo odporne na suszę i choroby. W Polsce uprawiane są różne odmiany róż, które zachwycają różnorodnością kształtów, kolorów i zapachów. Drugim krzewem idealnym do nasłonecznionych miejsc jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Hortensje bukietowe to rośliny o pięknych, dużych kwiatostanach, które zmieniają kolor w miarę dojrzewania. Są one również łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań glebowych.

Krzewy ozdobne o ciekawym pokroju

Trzecim krzewem, który warto posadzić na słonecznym stanowisku w ogrodzie, jest berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Berberys Thunberga ze szkółki drzew i krzewów we Wrocławiu to niewielki krzew o ozdobnych, ciernistych pędach i ciekawym pokroju. Jego liście są jaskrawoczerwone, a jesienią przebarwiają się na intensywnie pomarańczowe. Berberys Thunberga świetnie sprawdza się jako roślina żywopłotowa lub soliter w ogrodzie. Kolejnym krzewem o ciekawym pokroju jest tawuła japońska (Spiraea japonica). Tawuły japońskie charakteryzują się niewielkim wzrostem, około 50–100 cm, oraz obfitym kwitnieniem od czerwca do sierpnia. Ich kwiaty występują w różnych odcieniach różu, a liście są zielone lub żółtozielone.

Krzewy o atrakcyjnych liściach

Piątym krzewem idealnym do słonecznych miejsc w ogrodzie jest derenia jadalna (Cornus mas). Derenia jadalna to krzew o pięknych, jaskrawożółtych kwiatach, które pojawiają się na przełomie lutego i marca. Jej liście są ciemnozielone i błyszczące, a jesienią przebarwiają się na atrakcyjne odcienie czerwieni i pomarańczu. Derenia jadalna ma także zdrowe, jadalne owoce, które można wykorzystać do przygotowania dżemów czy kompotów. Innym krzewem o atrakcyjnych liściach jest złotlin japoński (Physocarpus opulifolius). Złotlin japoński to krzew o ozdobnych, purpurowych liściach, które dodają ogrodowi głębi kolorystycznej. Jego białe kwiaty pojawiają się w czerwcu, a jesienią liście przebarwiają się na czerwono-brązowe.