Artykuł sponsorowany

Różnice między rozrzutnikiem zwykłym a rozrzutnikiem dwuosiowym

Różnice między rozrzutnikiem zwykłym a rozrzutnikiem dwuosiowym

Pierwszym aspektem, który warto porównać, jest budowa obu typów rozrzutników. Rozrzutnik zwykły, zwany także jednoosiowym, posiada jedną oś umieszczoną centralnie pod kadłubem maszyny. Na niej osadzone są koła oraz układ hamulcowy. W przypadku rozrzutnika dwuosiowego mamy do czynienia z dwoma osiami, które są równolegle zamontowane pod kadłubem. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy większą stabilność oraz lepsze rozłożenie ciężaru ładunku na podłoże.

Czy wydajność pracy jest inna?

Wydajność pracy to kolejny istotny element różniący oba typy maszyn. Rozrzutnik dwuosiowy charakteryzuje się wyższą wydajnością niż jego jednoosiowy odpowiednik. Wynika to przede wszystkim z większej pojemności ładunkowej oraz możliwości szybszego i dokładniejszego rozrzucania nawozów. Dzięki temu, korzystając z rozrzutnika dwuosiowego, można zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność pracy na polu.

Każdy z typów rozrzutników ma swoje plusy i minusy. Rozrzutnik jednoosiowy jest lżejszy, co sprawia, że może być używany z mniejszymi ciągnikami o niższej mocy. Jest również tańszy w zakupie i eksploatacji. Jednak jego mniejsza pojemność ładunkowa oraz niższa wydajność pracy mogą być problematyczne dla większych gospodarstw.

Z kolei rozrzutnik dwuosiowy oferuje większą stabilność, lepsze rozłożenie ciężaru ładunku oraz wyższą wydajność pracy. Jego wadą jest jednak większa masa, co sprawia, że wymaga mocniejszego ciągnika oraz może powodować większe ugniatanie gleby. Ponadto koszt zakupu takiej maszyny jest wyższy niż w przypadku rozrzutnika jednoosiowego.

Czy warto zainwestować w rozrzutnik dwuosiowy?

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju rozrzutnika powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb gospodarstwa oraz możliwości finansowych. Jeśli dysponujemy większym areałem upraw, warto rozważyć zakup rozrzutnika dwuosiowego ze względu na jego wyższą wydajność pracy oraz lepsze rozłożenie ciężaru ładunku. W przypadku mniejszych gospodarstw, gdzie nie ma potrzeby rozrzucania dużych ilości nawozów, rozrzutnik jednoosiowy może być wystarczający.