Artykuł sponsorowany

Protetyka w leczeniu braków w uzębieniu. Co warto wiedzieć?

Protetyka w leczeniu braków w uzębieniu. Co warto wiedzieć?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu za pomocą różnych rodzajów protez. Współczesne technologie i materiały pozwalają na wykonanie protez o wysokim poziomie estetyki i funkcjonalności, które z powodzeniem zastępują naturalne zęby. Wybór odpowiedniego rozwiązania protetycznego może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej oraz komfortu życia pacjenta. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze informacje dotyczące protetyki stomatologicznej, a także rodzaje protez dostępnych na rynku.

Jakie są rodzaje protez stomatologicznych?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje protez stomatologicznych, które różnią się od siebie konstrukcją, materiałami oraz sposobem mocowania. Są to protezy ruchome, stałe oraz implantoprotetyka. Protezy ruchome dzielą się na częściowe (np. szkieletowe) oraz całkowite (tzw. pełne). Protezy stałe obejmują korony, mosty oraz licówki, które są mocowane bezpośrednio na zębach pacjenta lub na implantach. Implantoprotetyka to zaawansowane rozwiązanie protetyczne, polegające na wszczepieniu implantów w kość szczęki lub żuchwy, na których następnie osadza się korony, mosty lub protezy.

Wybór odpowiedniego leczenia protetycznego

Decyzja o wyborze odpowiedniego leczenia w ramach protetyki w Gdańsku czy innym mieście zależy od wielu czynników, takich jak stan uzębienia pacjenta, jego oczekiwania estetyczne oraz możliwości finansowe. Ważną rolę odgrywa również doświadczenie i wiedza lekarza stomatologa, który powinien dokładnie zbadać pacjenta oraz przedstawić mu dostępne opcje leczenia. Współpraca z dobrym technikiem dentystycznym jest również kluczowa, ponieważ to on wykonuje protezę na podstawie wskazań lekarza. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów używanych do produkcji protez, gdyż wpływa ona na ich wytrzymałość, estetykę oraz komfort noszenia.

Korzyści wynikające z leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności zgryzu oraz poprawę estetyki uzębienia. Dzięki temu pacjent może swobodnie jeść, mówić oraz się uśmiechać, co znacznie wpływa na jego jakość życia. Protezy wspomagają również utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, gdyż wypełniają braki w uzębieniu i zapobiegają przemieszczaniu się pozostałych zębów. Ponadto, odpowiednio dobrana proteza może poprawić wygląd twarzy pacjenta, gdyż wpływa na kontur szczęki oraz podtrzymuje mięśnie twarzy.