Artykuł sponsorowany

Praca na umowę a własna działalność – jak się rozliczyć?

Praca na umowę a własna działalność – jak się rozliczyć?

Decyzja o podjęciu pracy na umowę o pracę czy też prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie za sobą wiele konsekwencji, zarówno podatkowych, jak i prawnych. Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia wpływa na sposób rozliczenia dochodów oraz obowiązki wobec urzędu skarbowego. W poniższym artykule przedstawimy, jakie są różnice między tymi dwiema opcjami i jak się rozliczyć w każdym przypadku.

Jakie są różnice między pracą na umowę a prowadzeniem własnej działalności?

Praca na umowę o pracę wiąże się z większym poczuciem stabilizacji finansowej, gdyż pracownik otrzymuje wynagrodzenie niezależnie od osiągniętych rezultatów. Ponadto, pracodawca odprowadza za niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, co daje pewność, że w przyszłości będzie korzystać ze świadczeń emerytalnych i zdrowotnych. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest odpowiedzialny za odprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne oraz za opłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Przedsiębiorca musi również samodzielnie prowadzić księgowość, co może być czasochłonne i skomplikowane.

Pracując na umowę o pracę, obowiązkiem pracodawcy jest pobieranie zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika. Pracownik nie musi samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym, gdyż to pracodawca sporządza i przekazuje mu informację PIT – 11, która zawiera dane dotyczące zarobków oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Na podstawie tego dokumentu, pracownik może rozliczyć się z fiskusem, składając roczne zeznanie podatkowe (PIT – 37 lub PIT – 36), w którym uwzględnia również inne dochody uzyskane w danym roku podatkowym

Jakie są obowiązki podatkowe przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej?

W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma obowiązek wyboru formy opodatkowania oraz ewidencjonowania swoich przychodów i kosztów. Może to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa lub podatek liniowy. Ponadto, przedsiębiorca musi samodzielnie odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz opłacać podatek dochodowy. Może to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług biura rachunkowego, takiego jak biuro rachunkowe na Bemowie, które pomoże mu w prawidłowym rozliczeniu się z fiskusem.