Artykuł sponsorowany

Na czym polega podścielenie protez?

Na czym polega podścielenie protez?

Podścielenie protez stomatologicznych to zabieg, który ma na celu poprawę komfortu noszenia oraz dopasowania protezy do zmieniających się warunków w jamie ustnej. W miarę upływu czasu, struktury kostne i błony śluzowe ulegają zmianom, co może powodować niedopasowanie protezy, ból oraz trudności w jedzeniu i mówieniu. Dzięki podścieleniu protez pacjenci mogą uniknąć tych problemów i cieszyć się lepszą jakością życia. W artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty tego procesu.

Rodzaje materiałów stosowanych do podścielenia

W zależności od potrzeb pacjenta i rodzaju protezy, stomatolodzy mogą wybrać różne materiały do podścielenia. Najpopularniejsze z nich to miękkie podścielenie oraz twarde podścielenie. Miękkie podścielenie wykonane jest z elastycznych materiałów, takich jak silikon czy termoplastyczne tworzywa sztuczne, które dostosowują się do kształtu jamy ustnej pacjenta, zapewniając większy komfort noszenia. Twarde podścielenie natomiast polega na użyciu akrylu, który jest bardziej trwały i odporny na zużycie, ale może być mniej komfortowy dla niektórych osób.

Kiedy warto rozważyć podścielenie protez

Podścielenie protez jest szczególnie polecane w przypadkach, gdy pacjent odczuwa ból, dyskomfort lub trudności w trakcie używania protezy. Może to być spowodowane zmianami w jamie ustnej, takimi jak zanik kości szczękowej czy błony śluzowej, które wpływają na dopasowanie protezy. Inne sytuacje, w których warto rozważyć podścielenie to m.in. utrata wagi, która może wpłynąć na zmniejszenie objętości tkanek w jamie ustnej, czy długotrwałe noszenie tej samej protezy, co prowadzi do jej naturalnego zużycia.

Proces podścielenia protez

Proces podścielenia protez przebiega etapami i zwykle wymaga kilku wizyt u stomatologa. Na początku lekarz ocenia stan jamy ustnej pacjenta oraz dopasowanie istniejącej protezy. Następnie wykonuje się odciski jamy ustnej, które posłużą do wykonania nowego podścielenia. W kolejnym kroku technik dentystyczny przygotowuje odpowiedni materiał do podścielenia i łączy go z protezą. Na koniec stomatolog sprawdza dopasowanie podścieleń i dokonuje ewentualnych korekt, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort noszenia. Jeśli chodzi o podścielenie protez, Piastów i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Cito.