Artykuł sponsorowany

Na czym polega EKG Holtera?

Na czym polega EKG Holtera?

EKG Holtera to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na monitorowanie pracy serca przez 24 godziny lub dłużej. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy pacjent doświadcza objawów sugerujących zaburzenia rytmu serca, takich jak kołatanie, zawroty głowy czy omdlenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, jego zastosowaniom oraz korzyściom wynikającym z jego przeprowadzenia.

Jak przebiega badanie EKG Holtera?

Badanie EKG Holtera polega na noszeniu przez pacjenta specjalnego urządzenia rejestrującego pracę serca w ciągu doby. Urządzenie to składa się z małego rekordera oraz elektrod, które są umieszczone na skórze pacjenta w okolicach klatki piersiowej. Rekorder jest przymocowany do pasa lub noszony na specjalnym pasku na szyi, co pozwala na swobodne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. W trakcie badania pacjent może być proszony o prowadzenie dziennika aktywności, w którym zapisuje swoje uczucia i dolegliwości występujące podczas noszenia urządzenia. Po zakończeniu badania lekarz analizuje zgromadzone dane, aby ocenić rytm serca pacjenta i ewentualnie postawić diagnozę.

Wskazania do przeprowadzenia badania

EKG Holtera jest zalecane w przypadku podejrzenia różnych zaburzeń rytmu serca, takich jak arytmie, migotanie przedsionków czy bloki przedsionkowo-komorowe. Badanie może być również stosowane w celu oceny skuteczności leczenia farmakologicznego lub interwencji kardiologicznych, takich jak wszczepienie rozrusznika serca czy ablacja. Ponadto, EKG Holtera może być pomocne w diagnostyce innych schorzeń serca, takich jak choroba niedokrwienna serca czy kardiomiopatia. Jeśli chodzi o sprawne EKG Holtera, Szczecin jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. Barbara Bogacka.

Korzyści wynikające z badania EKG Holtera

EKG Holtera pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat pracy serca pacjenta przez dłuższy czas, co może być pomocne w wykryciu zaburzeń rytmu serca, które występują sporadycznie lub są związane z określonymi czynnościami. Dzięki temu lekarz może dokładniej ocenić stan pacjenta i dostosować leczenie do jego indywidualnych potrzeb. Badanie jest również bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że nie wiąże się z ryzykiem powikłań czy bólu dla pacjenta. Ponadto, EKG Holtera może być stosowane u osób w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze.