Artykuł sponsorowany

Metody leczenia wrastających paznokci

Metody leczenia wrastających paznokci

Wrastające paznokcie to powszechny problem, który może prowadzić do bólu, zakażeń i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Warto zatem poznać metody leczenia tego schorzenia oraz dowiedzieć się, jak można mu zapobiec. W niniejszym artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Jak leczy się wrastające paznokcie?

Leczenie wrastających paznokci zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. W początkowej fazie, gdy wrastanie jest jeszcze niezaawansowane, można próbować domowych sposobów leczenia. Należy dbać o higienę stóp, przemywać wrastający paznokieć antyseptykiem oraz stosować okłady z soli fizjologicznej. Ważne jest także noszenie wygodnych butów, które nie uciskają palców.

W przypadku zaawansowanego wrastania paznokcia konieczne może być leczenie chirurgiczne. Najczęściej stosowaną metodą jest tzw. fenolizacja, polegająca na usunięciu części paznokcia i zastosowaniu kwasu fenolu, który zapobiega jego ponownemu wrastaniu. Inne metody leczenia wrastających paznokci w Łodzi to chirurgiczne usunięcie części paznokcia lub całkowite usunięcie płytki paznokcia.

Czy wrastaniu paznokci w skórę można zapobiec?

Zapobieganie wrastaniu paznokci jest możliwe, jeśli stosuje się odpowiednie środki profilaktyczne. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowe przycinanie paznokci – nie za krótko, nie zaokrąglając ich brzegów i unikając skaleczeń. Dobrze jest także stosować specjalistyczne narzędzia do pielęgnacji paznokci, takie jak nożyczki czy cążki z zaokrąglonymi końcówkami.

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki jest noszenie odpowiednich butów. Powinny być one wygodne, wykonane z przewiewnych materiałów i dostosowane do indywidualnych potrzeb stopy. Warto również unikać chodzenia na wysokich obcasach przez dłuższy czas oraz stosować wkładki ortopedyczne w razie potrzeby.

Regularna wizyta u podologa może również pomóc w utrzymaniu zdrowia stóp i zapobieganiu wrastaniu paznokci. Specjalista oceni stan stóp, doradzi odpowiednią pielęgnację oraz pomoże wybrać właściwe obuwie. W przypadku osób z grupy ryzyka, takich jak diabetycy czy osoby z zaburzeniami krążenia, kontrola u podologa jest szczególnie ważna.