Artykuł sponsorowany

Kiedy serwis tachografów jest konieczny?

Kiedy serwis tachografów jest konieczny?

Czy zastanawiałeś się kiedy przeprowadzić serwis tachografu w swoim pojeździe? Tachografy są niezbędnym elementem każdego pojazdu ciężarowego, ponieważ kontrolują czas pracy kierowców oraz prędkość pojazdu. Warto wiedzieć, kiedy i jakie czynności serwisowe są wymagane, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego urządzenia.

Obowiązkowe badania techniczne

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, tachografy muszą być regularnie poddawane badaniom technicznym. Pierwsza kontrola powinna odbyć się najpóźniej 2 lata po zainstalowaniu tachografu w pojeździe. Kolejne badania przeprowadza się co rok, aż do osiągnięcia przez pojazd 8 lat, a następnie co pół roku. Podczas takiego badania sprawdzane są m.in. dokładność pomiaru prędkości, prawidłowość działania mechanizmów zapisu oraz czytelność wydruków. Nieprzeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego tachografu może skutkować nałożeniem na właściciela pojazdu kary finansowej. Jeśli chodzi o profesjonalny serwis tachografów, mazowieckie jest obszarem działania specjalistów takich jak np. Kars-Tach.

Naprawa i konserwacja urządzeń

W przypadku awarii tachografu lub stwierdzenia nieprawidłowości w jego działaniu należy jak najszybciej zgłosić się do autoryzowanego serwisu. Specjaliści zajmujący się naprawą i konserwacją tachografów są w stanie szybko zdiagnozować problem oraz wykonać niezbędne czynności naprawcze. Warto również regularnie przeprowadzać konserwację urządzenia, która polega na czyszczeniu i smarowaniu mechanizmów, sprawdzaniu połączeń elektrycznych oraz wymianie zużytych elementów. Dzięki temu tachograf będzie działał sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas.

Aktualizacja oprogramowania

Tachografy cyfrowe, które są obecnie powszechnie stosowane w pojazdach ciężarowych, wymagają także regularnych aktualizacji oprogramowania. Producenci urządzeń wprowadzają nowe wersje oprogramowania, które usprawniają działanie tachografu oraz dostosowują je do zmieniających się przepisów prawa. Aktualizacja oprogramowania powinna być przeprowadzana przez autoryzowany serwis, który dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi oraz dostępem do najnowszych wersji oprogramowania. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia oraz problemów z kontrolą drogową.