Artykuł sponsorowany

Jelenia Góra - miasto warte odwiedzin!

Jelenia Góra - miasto warte odwiedzin!

Jelenia Góra, malowniczo położone miasto na Dolnym Śląsku, przyciąga turystów swoją bogatą historią, zabytkami oraz pięknymi krajobrazami. Otoczone przez Karkonosze i Rudawy Janowickie, to idealne miejsce na wypoczynek zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i tych, którzy chcą spędzić czas na zwiedzaniu i odpoczynku. Warto wybrać się tam na kilka dni, aby móc w pełni poznać urok tego miejsca.

Historia miasta

Jelenia Góra została założona w XIII wieku, a jej nazwa wywodzi się od jeleni, które były obecne na tych terenach. W ciągu wieków miasto przechodziło z rąk do rąk – należało do Czech, Prus i Polski. W XVIII wieku Jelenia Góra stała się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym dzięki rozwojowi przemysłu tekstylnego. W XIX wieku miasto zyskało miano uzdrowiska dzięki odkryciu właściwości leczniczych miejscowych wód. Dziś Jelenia Góra może poszczycić się bogatym dziedzictwem historycznym, które warto poznać podczas spacerów po mieście.

Zabytki Jeleniej Góry

Najważniejszym zabytkiem Jeleniej Góry jest gotycki kościół pw. św. Erazma i Pankracego, którego początki sięgają XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne witraże oraz barokowy ołtarz główny. Kolejnym interesującym miejscem jest Rynek, na którym znajduje się ratusz z XVIII wieku oraz liczne kamienice, które tworzą malowniczy krajobraz. Warto także odwiedzić Park Norweski, gdzie znajduje się wiele unikatowych budowli, takich jak domy norweskie czy pawilon Chiński. Na terenie miasta warto również zobaczyć Bazylikę Mniejszą pw. św. Krzyża oraz dawny kościół ewangelicki, obecnie siedziba Filharmonii Dolnośląskiej.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Okolice Jeleniej Góry oferują wiele atrakcji turystycznych, dzięki którym można aktywnie spędzić czas na łonie natury. Jednym z nich jest Karkonoski Park Narodowy – obszar chroniony, gdzie można podziwiać piękno górskiej przyrody oraz zwiedzić liczne schroniska i zamki. Szczególnie polecamy wycieczkę do Zamku Chojnik – ruiny średniowiecznej warowni, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Dla miłośników wędrówek warto wybrać się na Szrenicę czy Śnieżkę – najwyższe szczyty Karkonoszy. W okolicy Jeleniej Góry znajduje się także wiele innych atrakcji, takich jak Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy Karpacz z jego słynnym kościółkiem Wang. Jeśli chodzi również o apartamenty do wynajęcia, Jelenia Góra obfituje w szeroki wybór noclegów.