Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne to urządzenia, które pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody oraz pomieszczeń. W ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność, głównie ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz chęć oszczędności na kosztach ogrzewania. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, coraz więcej osób decyduje się na montaż kolektorów słonecznych na dachach swoich domów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej rodzajom kolektorów słonecznych dostępnych na rynku, aby móc dokonać świadomego wyboru.

Rodzaje i charakterystyka kolektorów słonecznych

Kolektory płaskie to najbardziej popularny i najprostszy rodzaj kolektorów słonecznych. Składają się z płaskiej, szklanej powierzchni, pod którą znajdują się rury z czarnym absorbentem, który przekształca energię słoneczną w ciepło. Ciepło to jest następnie przekazywane do układu grzewczego budynku lub do zbiornika z wodą. Kolektory płaskie charakteryzują się prostotą konstrukcji oraz łatwością montażu, co sprawia, że są stosunkowo niedrogie. Ich sprawność jest jednak niższa niż w przypadku kolektorów próżniowych, zwłaszcza w chłodniejszych dniach.

Kolektory próżniowe to bardziej zaawansowany rodzaj kolektorów słonecznych, który pozwala na wyższą sprawność w przekształcaniu energii słonecznej w ciepło. Składają się z rur szklanych, wewnątrz których znajduje się próżnia. Dzięki temu, ciepło zgromadzone wewnątrz rury nie jest tracone na zewnątrz, co pozwala na lepsze wykorzystanie energii słonecznej. Próżniowe kolektory słoneczne w Legnicy są bardziej efektywne niż kolektory płaskie, jednak ich montaż oraz koszt zakupu są wyższe. W Polsce stosowane są przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania systemów centralnego ogrzewania.

Kolektory paraboliczne to kolejny rodzaj kolektorów słonecznych, który wykorzystuje kształt paraboliczny lustra do skupiania promieni słonecznych na jednym punkcie. W tym miejscu umieszczony jest absorber, który zbiera energię słoneczną i przekształca ją w ciepło. Kolektory paraboliczne są najbardziej efektywne spośród wszystkich rodzajów kolektorów słonecznych, jednak ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na dużą powierzchnię zajmowaną przez lustro oraz konieczność precyzyjnego śledzenia ruchu słońca. W Polsce stosowane są głównie na potrzeby przemysłu oraz w elektrowniach słonecznych.