Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze zaburzenia odżywienia u nastolatków?

Jakie są najczęstsze zaburzenia odżywienia u nastolatków?

Zaburzenia odżywiania stanowią poważny problem zdrowotny, zwłaszcza wśród nastolatków. W dobie presji społecznej, kultu szczupłości i nieustannego porównywania się z innymi, młodzi ludzie są szczególnie narażeni na rozwój niebezpiecznych dla zdrowia nawyków żywieniowych. 

Anoreksja

Anoreksja jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń odżywiania, dotyczącym zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Charakteryzuje się przede wszystkim silnym lękiem przed przybraniem na wadze oraz zaburzonym postrzeganiem własnego ciała. Osoby cierpiące na anoreksję stosują drastyczne metody ograniczenia spożycia kalorii, takie jak długotrwałe głodzenie się czy nadmierne ćwiczenia fizyczne. Anoreksja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne czy uszkodzenie narządów wewnętrznych. Ważne jest, aby osoba cierpiąca na tę przypadłość skorzystała z profesjonalnej pomocy, np. w klinice zaburzeń odżywiania. W leczeniu anoreksji kluczowe jest wsparcie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, takich jak psychologowie, psychiatrzy, dietetycy oraz lekarze w klinice zaburzeń odżywiania.

Bulimia

Bulimia to kolejne zaburzenie odżywiania, które często występuje u nastolatków. Osoby dotknięte bulimią przeżywają napady objadania się, podczas których spożywają znaczne ilości jedzenia, a następnie stosują różne metody pozbycia się spożytych kalorii. Najczęściej są to wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających lub nadmierne ćwiczenia fizyczne. Bulimia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie szkliwa zębów, zaburzenia elektrolitowe czy problemy z układem pokarmowym. Leczenie bulimii obejmuje terapię psychologiczną oraz wsparcie dietetyczne i medyczne w klinice zaburzeń odżywiania.

Zaburzenia odżywiania nieklasyfikowane (EDNOS)

Oprócz anoreksji i bulimii istnieją także inne zaburzenia odżywiania, które nie mieszczą się w ramach tych dwóch kategorii. Zaburzenia te określane są jako zaburzenia odżywiania nieklasyfikowane (EDNOS) i obejmują szerokie spektrum problemów żywieniowych. Przykłady EDNOS to m.in. ortoreksja, czyli obsesja na punkcie zdrowego jedzenia, czy kompulsywne objadanie się, które nie jest następnie kompensowane przez wymioty czy nadmierne ćwiczenia. Osoby z EDNOS również mogą skorzystać z pomocy specjalistów w klinice zaburzeń odżywiania, gdzie otrzymają indywidualnie dostosowane wsparcie terapeutyczne i dietetyczne.