Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie stulejki?

Jak wygląda leczenie stulejki?

Stulejka to dolegliwość, która może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych mężczyzn. Polega na niewłaściwym zwężeniu napletka, uniemożliwiającym jego swobodne odsłonięcie żołędzi prącia. W niniejszym artykule przedstawimy metody leczenia stulejki oraz omówimy, kiedy jest konieczna interwencja medyczna.

Kiedy warto zacząć leczenie stulejki

Stulejka może występować w dwóch postaciach – fizjologicznej i patologicznej. Stulejka fizjologiczna jest naturalnym stanem u noworodków i małych chłopców, u których napletek oddziela się od żołędzi w miarę wzrostu dziecka. Zwykle nie wymaga ona żadnej interwencji medycznej, a problem samoczynnie ustępuje do 3–5 roku życia. Natomiast stulejka patologiczna jest wynikiem stanów zapalnych, infekcji lub bliznowacenia napletka i może prowadzić do powikłań, takich jak zakażenia dróg moczowych czy trudności z oddawaniem moczu. W przypadku wystąpienia objawów stulejki patologicznej należy skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia stulejki w Gdyni.

Metody nieinwazyjne leczenia stulejki

W przypadku łagodnych przypadków stulejki, lekarz może zalecić próbę leczenia nieinwazyjnego. Pierwszą z nich jest stosowanie maści sterydowych, które mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny i rozluźnić tkankę napletka. Maść stosuje się na napletek przez około 4–6 tygodni, a efekty terapii są widoczne u około 70% pacjentów. Inną metodą nieinwazyjną jest delikatne rozciąganie napletka, które polega na stopniowym i ostrożnym rozszerzaniu otworu napletka w celu umożliwienia swobodnego odsłonięcia żołędzi. Ćwiczenia te można wykonywać samodzielnie lub pod kontrolą lekarza.

Operacyjne metody leczenia stulejki

Jeśli metody nieinwazyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Najbardziej popularną i skuteczną metodą jest obrzezanie (circumcisio), polegające na usunięciu nadmiaru napletka. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około 30 minut. Inne metody operacyjne to plastyka napletka (np. metoda Dorsal Slit), która polega na nacięciu napletka w celu poszerzenia jego otworu, oraz preputioplastyka, która jest mniej inwazyjną alternatywą dla obrzezania i polega na zmianie kształtu napletka, aby umożliwić jego swobodne odsłonięcie żołędzi. Wybór metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rekomendacji lekarza.