Artykuł sponsorowany

Jak przebiega badanie okulistyczne dziecka?

Jak przebiega badanie okulistyczne dziecka?

Badanie okulistyczne dziecka to ważny element dbałości o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych pociech. Wizyta u okulisty pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych wad wzroku oraz podjęcie odpowiednich działań leczniczych. Warto wiedzieć, jak przebiega badanie okulistyczne u dzieci, aby odpowiednio przygotować się na wizytę oraz rozwiać ewentualne obawy naszych maluchów.

Pierwsze badanie okulistyczne

Najlepiej przeprowadzić pierwsze badanie okulistyczne dziecka między 3 a 4 rokiem życia, gdy maluch jest już w stanie współpracować z lekarzem i wyrazić swoje odczucia. Wcześniejsze badania są możliwe, jednak mogą być trudniejsze do przeprowadzenia ze względu na brak pełnej współpracy ze strony dziecka. Podczas pierwszej wizyty okulista oceni ogólny stan zdrowia oczu, sprawdzi ostrość wzroku oraz ewentualną obecność wad optycznych. Jeśli chodzi o fachowe badanie okulistyczne dziecka, Kraków jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. Evita.

Badanie ostrości wzroku

Podczas badania ostrości wzroku okulista korzysta z tablicy Snellena lub innych specjalistycznych tablic dostosowanych do wieku dziecka, na których znajdują się litery, obrazki lub symbole. Dziecko jest proszone o odczytanie kolejnych rzędów znaków z określonej odległości, a lekarz ocenia, czy maluch widzi wyraźnie na różnych dystansach. W przypadku małych dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, stosuje się tzw. testy preferencji spojrzenia, polegające na obserwacji reakcji dziecka na prezentowane obiekty.

Diagnozowanie wad wzroku

W trakcie badania okulistycznego lekarz może zdiagnozować różne wady wzroku u dziecka, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. W celu dokładniejszego zbadania oka i wykrycia ewentualnych wad optycznych okulista może zastosować specjalistyczne urządzenia, takie jak autorefraktometr czy retinoskop. Jeśli zostanie stwierdzona jakaś wada wzroku, lekarz zleci odpowiednie leczenie, które może obejmować noszenie okularów, ćwiczenia wzrokowe lub w niektórych przypadkach zabiegi chirurgiczne.

Badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego

Ważnym elementem badania okulistycznego jest również ocena dna oka oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego. Za pomocą oftalmoskopu lekarz bada struktury wewnętrzne oka, takie jak nerw wzrokowy, siatkówka czy naczyniówka. Pomiar ciśnienia śródgałkowego pozwala na wykrycie ewentualnego jaskry, która może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty wzroku.