Artykuł sponsorowany

Jak działają lampy oświetlenia awaryjnego i dlaczego są tak ważne?

Jak działają lampy oświetlenia awaryjnego i dlaczego są tak ważne?

Bezpieczeństwo w miejscach pracy, w budynkach użyteczności publicznej czy w domach prywatnych zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie, które pozwala na sprawne poruszanie się po obiekcie, a także umożliwia ewakuację w sytuacji zagrożenia. Właśnie dlatego tak ważne jest zastosowanie lamp oświetlenia awaryjnego.

Funkcjonowanie lamp awaryjnych

Lampy oświetlenia awaryjnego to specjalne urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie oświetlenia w sytuacji awarii sieci energetycznej lub innych nieprzewidzianych okoliczności. Działają one niezależnie od zasilania sieciowego, dzięki wbudowanym bateriom lub akumulatorom, które pozwalają na utrzymanie jasności światła przez określony czas. W Polsce, zgodnie z normą PN-B 02867, czas ten wynosi co najmniej 60 minut, jednak niektóre modele mogą utrzymać światło nawet do 3 godzin.

W Polsce obowiązują także przepisy dotyczące lokalizacji i rozmieszczenia lamp awaryjnych. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., lampy te powinny być umieszczone w miejscach szczególnie niebezpiecznych, takich jak schody, korytarze, windy czy pomieszczenia techniczne. Ponadto, oznaczenia ewakuacyjne muszą być widoczne z odległości co najmniej 10 metrów.

Rodzaje lamp oświetlenia awaryjnego

Lampy oświetlenia awaryjnego można podzielić na kilka rodzajów ze względu na sposób działania i zastosowanie. Pierwszym z nich są lampy stałego oświetlenia awaryjnego, które świecą nieustannie, niezależnie od stanu sieci energetycznej. Są one często stosowane w miejscach, gdzie ciągłe oświetlenie jest konieczne, np. w szpitalach czy hotelach.

Drugim rodzajem są lampy oświetlenia awaryjnego przeznaczone do ewakuacji. Włączają się one automatycznie w przypadku awarii zasilania i wskazują drogę ewakuacyjną za pomocą strzałek lub innych symboli. Ostatnim typem są lampy antypaniczne, które mają za zadanie zapobiec panice w sytuacji zagrożenia poprzez równomierne rozproszenie światła na dużym obszarze.

Producenci lamp oświetlenia awaryjnego wprowadzili też wiele nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają efektywność i niezawodność tych urządzeń. Jednym z nich jest zastosowanie diod LED, które charakteryzują się długą żywotnością, niskim poborem mocy i szybkim czasem reakcji. Inną nowością jest wykorzystanie systemów zarządzania oświetleniem awaryjnym, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu lamp oraz ich konserwację.