Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się ortodonta?

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem wad zgryzu oraz nieprawidłowości w pozycji zębów. Ortodonta to specjalista, który po ukończeniu studiów stomatologicznych oraz dodatkowego szkolenia w tej dziedzinie, pomaga pacjentom uzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech. Wady zgryzu mogą prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem, a także do bólu i nieestetycznego wyglądu. Dlatego warto zwrócić się do ortodonty, aby skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia.

Jaki jest zakres usług ortodonty?

Aparaty ortodontyczne są jednym z głównych narzędzi pracy ortodonty. Dzięki nim możliwe jest stopniowe przemieszczenie zębów pacjenta do właściwej pozycji, co prowadzi do poprawy zgryzu i estetyki uśmiechu. Aparaty mogą być stałe lub ruchome, a ich rodzaj dobierany jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Stałe aparaty składają się z zamków (tzw. bracketów) przyklejonych do zębów oraz łuków ortodontycznych, które łączą te zamki. Ruchome aparaty natomiast, są wyjmowane przez pacjenta i zakładane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Leczenie w ramach ortodoncji w Gdyni i innych miastach to proces, który może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz wieku pacjenta. W trakcie leczenia pacjent regularnie odwiedza ortodontę, który kontroluje postępy oraz dokonuje niezbędnych korekt. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, takich jak noszenie aparatu przez odpowiednią ilość czasu czy utrzymanie higieny jamy ustnej. Dzięki temu leczenie będzie przebiegać sprawnie i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Ortodoncja dla dzieci i dorosłych - kiedy warto się zgłosić do specjalisty?

Ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych - zarówno dzieci, jak i dorośli mogą skorzystać z pomocy ortodonty. W przypadku dzieci warto zgłosić się do specjalisty już około 7. roku życia, gdyż wtedy można rozpocząć profilaktykę oraz ewentualne leczenie wad zgryzu. Dla dorosłych pacjentów ortodonta może być pomocny w przypadku problemów związanych z nieestetycznym uśmiechem, bólem szczęki czy trudnościami w żuciu. Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa komfortu życia, zdrowia jamy ustnej oraz pewności siebie wynikającej z pięknego uśmiechu.