Artykuł sponsorowany

Czym są świetliki tunelowe i kiedy warto je zastosować?

Czym są świetliki tunelowe i kiedy warto je zastosować?

Świetliki tunelowe to innowacyjne rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści dla naszego domu czy biura. Dzięki nim możemy cieszyć się naturalnym światłem słonecznym nawet w pomieszczeniach pozbawionych okien. Ale kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie i jakie są jego zalety?

Jak działają świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe to system składający się z kilku elementów, który pozwala na przeniesienie światła słonecznego do wnętrza budynku. Na dachu montuje się kopułę, która zbiera światło słoneczne i kieruje je do specjalnego tunelu wykonanego z materiału odbijającego promienie słoneczne. Następnie światło przemieszcza się przez ten tunel i dociera do dyfuzora umieszczonego na suficie pomieszczenia, który równomiernie rozprasza światło we wnętrzu. Dzięki temu nawet pomieszczenia bez okien mogą być doskonale doświetlone za pomocą naturalnego światła słonecznego.

Zalety stosowania świetlików tunelowych

Stosowanie świetlików tunelowych niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na znaczne oszczędności energii elektrycznej, gdyż nie musimy używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Naturalne światło słoneczne wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, gdyż jest mniej męczące dla oczu niż sztuczne źródła światła. Ponadto, świetliki tunelowe są ekologiczne – korzystając z nich, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Warto również dodać, że montaż takiego systemu jest stosunkowo prosty i szybki, a jego koszt zwraca się w ciągu kilku lat dzięki oszczędnościom na energii.

Kiedy warto zastosować świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe sprawdzą się przede wszystkim w budynkach, gdzie występują pomieszczenia pozbawione okien lub mające ograniczone możliwości doświetlenia. Mogą to być np. korytarze, łazienki, schowki czy pomieszczenia gospodarcze. Takie rozwiązanie jest również idealne dla budynków o nietypowej konstrukcji czy rozmieszczeniu pomieszczeń. Warto również rozważyć zastosowanie świetlików tunelowych w miejscach pracy – biurach czy warsztatach, gdzie naturalne światło wpłynie korzystnie na komfort i efektywność pracy.

Świetliki tunelowe znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, szpitale czy galerie handlowe. Dzięki nim można poprawić warunki oświetleniowe w tych miejscach, a także zredukować koszty energii elektrycznej.