Artykuł sponsorowany

Badania diagnostyczne w jaskrze - jakie warto wykonać?

Badania diagnostyczne w jaskrze - jakie warto wykonać?

Jaskra to choroba oczu, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty pola widzenia. Wczesne wykrycie i leczenie jaskry jest kluczowe dla zachowania zdrowia oczu. W tym artykule omówimy trzy najważniejsze badania diagnostyczne, które warto wykonać w przypadku podejrzenia jaskry.

Tonometria - pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Tonometria to badanie mające na celu pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP), które jest kluczowe w diagnostyce jaskry. Podwyższone IOP może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty pola widzenia. Tonometria przeprowadzana jest za pomocą specjalnego przyrządu, który delikatnie dotyka powierzchni oka. Przed badaniem oko jest znieczulane kroplami, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu. Tonometria pozwala na wczesne wykrycie podwyższonego IOP i monitorowanie skuteczności leczenia jaskry.

Perymetria - badanie pola widzenia

Perymetria to kolejne z badań diagnostycznych w jaskrze mające na celu ocenę pola widzenia pacjenta, czyli obszaru, który jest widoczny podczas patrzenia przed siebie. W przypadku jaskry, uszkodzenie nerwu wzrokowego może prowadzić do utraty pola widzenia, zwłaszcza w jego obwodowych częściach. Perymetria przeprowadzana jest za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje światło w różnych miejscach pola widzenia. Pacjent zgłasza, czy widzi światło, co pozwala na ocenę ewentualnych ubytków w polu widzenia. Badanie to jest niezwykle ważne dla monitorowania postępu jaskry i oceny skuteczności leczenia.

OCT - optyczna koherentna tomografia

OCT (optyczna koherentna tomografia) to nowoczesne, nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na szczegółowe zobrazowanie struktur oka, w tym nerwu wzrokowego i siatkówki. W przypadku jaskry, OCT może wykazać cieniowanie i uszkodzenie warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Badanie to pozwala na precyzyjną ocenę stanu nerwu wzrokowego oraz monitorowanie zmian w czasie. OCT jest również przydatne w diagnostyce innych chorób oczu, takich jak np. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy cukrzycowe zmiany siatkówki.

Warto pamiętać, że regularne badania okulistyczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia jaskry i innych chorób oczu. Jeśli masz podejrzenie jaskry lub chciałbyś sprawdzić stan swojego wzroku, skonsultuj się z lekarzem okulistą, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne.